Historia zatacza wielkie koła. W czasach gdy wciąż biegniemy naprzód, przychodzą chwilę, kiedy odczuwamy głęboką potrzebę powrotu do tego co przetrwało próbę czasu.
W dobie elektronicznych brzmień coraz częściej tęsknimy za klimatem muzyki z płyt winylowych. Kupując w pośpiechu kolejny fast –food, zaczynamy doceniać naturalne, domowe posiłki, a w pędzącym życiu on-line szukamy chwil ciszy i wytchnienia.
Mając na względzie nasze bogate doświadczenie w zakresie ogrzewania, zamiłowanie do unikalnego wzornictwa oraz głębokie uznanie dla rękodzieła, naturalną koleją rzeczy postanowiliśmy zgłębić tajemnicę grzejników odlewanych.
Kierowani wewnętrzną potrzebą sięgnięcia do dorobku minionych stuleci chcemy na nowo odkryć walory i piękno tradycyjnych grzejników żeliwnych. Wiemy, że trud i praca włożone w poznanie niełatwej i wymagającej sztuki odlewniczej są tego warte.
Historia
Pierwsze grzejniki odlewane pojawiły się w połowie XIX w. i produkowano je na masową skalę aż do ostatnich dekad XX w. Trudno ustalić, kto wynalazł pierwszy grzejnik, gdyż prace nad pionierskimi systemami ogrzewania centralnego podejmowało wiele osób po obu stronach Atlantyku. Wśród najważniejszych konstruktorów wyróżniają się następujące postaci:
Jean Simon Bonnemain,
który w 1777 roku uruchomił w Paryżu pierwszy system z obiegiem gorącej wody i używał go w funkcji inkubatora do jaj
Bracia Price,
Bracia Price, którzy w 1829 roku uzyskali patent na pierwszy system ogrzewania wykorzystujący gorącą wodę
Angier Marsh Perkins,
który w 1831 roku uzyskał brytyjski patent na bojler połączony z rurą oddającą ciepło
Franz San Galli,
który w 1855 roku opatentował pierwowzór współczesnego grzejnika pod nazwą „gorąca skrzynka”
spółkaNason,
Perkins i Briggs,
która w 1862 roku opatentowała grzejnik parowy
Gdy tylko największe firmy wytwarzające grzejniki odlewane zaczęły wycofywać je z produkcji, pojawiły się przedsiębiorstwa specjalizujące się w odnawianiu starych grzejników. Po dokładnym rozważeniu zalet grzejników odlewanych – ich walorów estetycznych, funkcjonalnych i ekologicznych – postanowiliśmy reaktywować cały przemysłowy proces ich projektowania, tworzenia modeli i produkcji.
Walory
Techniczne
Przyglądając się walorom technicznym grzejników żeliwnych należałoby wskazać na ich długowieczność oraz odporność na korozję, uszkodzenia mechaniczne i wysokie ciśnienie.
Charakterystyczna dla naszych kaloryferów duża bezwładność cieplna, skutkuje znacznie dłuższym czasem oddawania ciepła. Wolniejszy cykl taktowania instalacji przedłuża z kolei żywotność pieca oraz wszystkich elementów mechanicznych. Oddając więcej ciepła przez radiację niż konwekcję, grzejniki żeliwne generują mniejszy ruch kurzu niż odpowiedniki płytowe.
Radiacja to nie tylko mniej kurzu – to także efektywniejsze ogrzewanie pomieszczeń. Nagrzewane są wszystkie elementy wnętrza - ściany/meble/przedmioty - a nie tylko powietrze. Ciepło uzyskane w ten sposób przenika wewnątrz – nie "prześlizguje" się i nie ucieka natychmiast po wyłączeniu grzejnika.
Dzięki mniejszym oporom przepływowym nasze grzejniki doskonale sprawdzają się w instalacjach grawitacyjnych. Mieszcząc w sobie większą ilość wody, zwiększają bezpieczeństwo instalacji grzewczej, minimalizując ryzyko przegrzania kotła w przypadku braku zasilania, awarii sterownika lub pompy obiegowej. W odróżnieniu do stali, żeliwo nie koroduje wżerowo, dlatego też jest idealnym rozwiązaniem dla otwartych instalacji grzewczych.
Estetyczne
Piękno nie zawsze jest kruche.
Grzejniki odlewane doceniane są przede wszystkim przez użytkowników o dojrzałym, wysublimowanym smaku. Jako produkt niszowy zadowalają gusta świadomych Konsumentów, ceniących wyrafinowane i wyszukane wzornictwo. Ciężka konstrukcja podkreśla charakter grzejnika oraz jego znaczenie w pomieszczeniu. Doskonale wpasowuje się w stylowe, historyczne, czy kolonialne wnętrza. Przykuwa uwagę nie swoją krzykliwością, lecz stonowanym dostojeństwem i subtelną ornamentyką. Tworzony we wstępnym etapie jako rękodzieło, pretenduje to miana dzieła sztuki. Każdy egzemplarz stanowi absolutny unikat. Nie jest to zasługą jedynie szerokiej palety barw oraz wykończeń, lecz także składu żeliwa oraz samej technologii odlewnictwa, w której nie powstają nigdy dwa identyczne elementy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż każdy grzejnik posiada swą indywidualną duszę.
Tradycja i innowacja
Wertując katalogi z przełomu XIX i XX w. jesteśmy zaskakiwani kreatywnością konstruktorów, mnogością form i funkcji grzejników. Widzimy grzejniki z dochówką albo w formie suszarki do spiżarni, modele narożne, wersje w formie kolistej albo zaokrąglonej, modele z żeberkami o różnej wysokości otaczające okna albo wkomponowane w linię schodów. Jednocześnie jednak nasi konstruktorzy udowadniają, że temat wciąż można rozwijać – zarówno od strony stylistycznej, jak i funkcjonalnej. Oprócz modeli, których stylistyka nawiązuje do grzejników z XIX w. proponujemy formy, które łączą zalety tej tradycyjnej technologii z najnowszym wzornictwem, a także śmiałe eksperymenty nawiązujące do form organicznych. Obdarzamy nasze grzejniki dodatkowymi funkcjami – siedziska, miejsca do leżenia bądź stołu. Wyposażamy je w grzałki elektryczne i sterowniki. I wciąż widzimy nowe kierunki rozwoju i natrafiamy na nowe inspiracje.
Sylwetka
twórcy
Krzysztof Michalak
Artysta malarz, rzeźbiarz, pedagog. Autor wielu grzejników żeliwnych sprzedawanych w Europie. „Ojciec chrzestny” produktów odlewanych w Termie.
Zajmuje się projektowaniem oraz nadzorowaniem produkcji grzejników żeliwnych. Specjalista w dziedzinie autorskich wykończeń produktów odlewanych.
Proces powstawania
Wytapianie żeliwa to wyjątkowo ciężka i niebezpieczna praca wykonywana w ekstremalnych temperaturach. Proces ten odbywa się w piecach zwanych żeliwiakami lub w elektrycznych piecach indukcyjnych.
Poznaj naszą pracownię
Nasza pracownia jest prawdziwym tyglem. Łączymy w nim wieloletnie doświadczenie z młodzieńczą spontanicznością, klasyczne piękno ze współczesnym designem oraz rzemieślniczą tradycję z innowacyjną technologią.
Owocem wspólnej pracy artysty, technologa, konstruktora i rzemieślnika jest produkt o wyjątkowej jakości.
Kolory i wykończenia
Oprócz palety ponad 200 standardowych kolorów RAL oferujemy dodatkowo 11 barw dedykowanych
i całą gamę wykończeń. Szczególnie efektowne są wykończenia typu Burnish, które uwydatniają piękno zdobień oraz bryły grzejnika. Eksperymentujemy również z nowymi propozycjami lakierniczymi, które nieraz odsłaniają nieznane wcześniej wymiary piękna grzejników odlewanych.
Paleta
kolorów specjalnych
NAZWA koloru
kod
White Soft
WS3
Frost
FR3
Metallic Brown
AB3
Autumn
AU3
Evening Garden
EG3
Shadow Gold
SG3
Graff
GR3
Flat Black
FB3
Ornament Gold
GR7
Ornament Silver
GR9
Ornament Copper
GR8
Antique Copper
AC5
Antique Brass
AN5
Polished Metal
ZE2
Metal Alive
ZE1
Raw Metal
ZE3
Full Burnish
FB2
Shaded Burnish
FB4
Renowacja grzejników
Już od pierwszych dni działalności Zespołu Produktów Odlewanych renowacja starych grzejników była obszarem szczególnej uwagi. Zabytkowe kaloryfery od lat są dla nas źródłem inspiracji. Mistrzowskie formy z przełomu XIX i XX pozostają kopalnią pomysłów dla naszych projektantów, a realizowane w Termie renowacje zabytkowych grzejników wciąż poszerzają naszą wiedzę i umiejętności.
Trwałość żeliwa sprawia, że przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów technologicznych, w rękach naszych pracowników stary grzejnik uzyskuje drugie życie i staje się w pełni funkcjonalną inwestycją na kolejne dziesięciolecia.
Należy też wspomnieć o ekologicznym aspekcie renowacji grzejników żeliwnych. Procesy technologiczne związane z odnawianiem starych grzejników nie obciążają w tak dużym stopniu środowiska naturalnego jak produkcja nowego grzejnika.
Grzejnik z końca XIX wieku.
Walory dekoracyjne w grzejniku WREST zostały uwydatnione poprzez zastosowanie techniki burnish. Jest to jedno z wielu wykończeń dekoracyjnych dostępnych w naszej ofercie.
Modernistyczny grzejnik z lat dwudziestych XX wieku.