Historia rozwoju gruntowych przebijaków pneumatycznych zwanych „kretami” sięga czasów I Wojny Światowej, kiedy powstała idea stworzenia maszyny umożliwiającej wykonanie podkopu z bezpiecznej odległości pod fortyfikacjami wroga i umieszczeniem w niej ładunku wybuchowego.

W latach ’50 XX wieku, Wiktor Zienkiewicz pracujący w Polskim Ratownictwie Okrętowym zaproponował wykorzystanie tego typu maszyn do przeciągania lin pod dnem zatopionego statku i podnoszenia go z dna.

Szkic - przeciąganie lin pod dnem do podnoszenia statku

Wydarzenie, mimo, że nie zakończyło się sukcesem, odbiło się tak szerokim echem, że konstrukcją kreta i jego ulepszaniem zajęli się Kazimierz Zygmunt i Tadeusz Gerlach z Politechniki Gdańskiej. 

Konstrukcja pneumatycznego przebijaka gruntu przeznaczonego do wciągania w grunt kabli i wbijania rur stalowych okazała się bardzo udana i została przekazana do produkcji masowej. Pierwsze seryjnie produkowane „krety”, w ilości 4000, powstały w Gnieźnieńskich Zakładach Metalowych Przemysłu Terenowego oraz w Zakładach Metalowych w Skarżysku. Większość maszyn wyeksportowano głównie do USA, Rosji i Japonii, gdzie od lat ’60 i ’70 zaczęto opracowywać nowe rozwiązania konstrukcyjne kreta. Szczególnie silna „konkurencja” rozwiązań radzieckich doprowadziły, w połowie lat ’70, do zaprzestania produkcji w Polsce. 

Do realizacji „kreta” w Polsce powrócono dopiero w 1996 roku w Gdańsku. Podjęła się jej znana już bardzo dobrze w tamtych czasach z produkcji grzejników łazienkowych i grzałek, firma Terma Technologie. Przy współpracy ze „starym” zespołem z Politechniki Gdańskiej powstał po roku prototyp „kreta” o średnicy 130 mm. Powstało 6 kolejnych prototypów, które przechodziły próby na hamowni (indykowanie i tensometryczne pomiary naprężeń) oraz próby terenowe w warunkach zgodnych z przeznaczeniem. 

Kilkuletnie prace badawczo-rozwojowe umożliwiły od 2000 r. rozpoczęcie produkcji i sprzedaży maszyn pneumatyczno-udarowych MAX Siła Przebicia. Ich cechy użytkowe sprawiły, że godnie stawiły czoła maszynom wyprodukowanym przez producentów zagranicznych. Urządzenia typu Max otrzymywały liczne nagrody branżowe wyznaczając zupełnie nowe standardy jakościowe i funkcjonalne na rynku. „Krety” zyskały nowe rozwiązanie mocowania głowicy, bijaki o wyższej masie, innowacyjne zastosowanie biegu wstecznego, które czynią je jednymi z najsilniejszych i najbardziej innowacyjnych "kretów" na rynku.

Historia kreta w Terma

Od roku 1990 firma TERMA (wtedy TERMA TECHNOLOGIE), poza produkcją grzejników, zajmowała się także wykonywaniem przecisków na zlecenie, korzystając z maszyn oferowanych u innych producentów maszyn do przecisków pneumatycznych.

Stąd zrodził się pomysł produkcji własnych kretów i doskonalenia ich konstrukcji i funkcjonalności. Bogate doświadczenie w wykonywaniu instalacji metodą przecisku sprawiło, że maszyny przeciskowe własnej produkcji szybko zdobyły uznanie na rynku.

2014

planowane wprowadzenie do oferty MAX K55

2013

wprowadzenie do oferty MAX K160S

2011

wprowadzenie do oferty MAX K95S

2008

wprowadzenie do oferty MAX K180S

2003

wprowadzenie do oferty MAX K75S

2002

wprowadzenie do oferty MAX K65

2000

produkcja masowa i sprzedaż MAX K130S. Jest to do tej pory wciąż najpopularniejszy model kreta w ofercie TERMA.

Krety obecnie

Obecna oferta kretów oraz akcesoriów, jest odpowiedzią na zapytania oraz sugestie Klientów-Użytkowników. NIeustannie zmieniające się oczekiwania użytkowników sprawiają, że nasza oferta jest nieustannie rozwijana o kolejne modele maszyn i akcesoriów.

Park maszynowy

Od 2009 roku TERMA przeniosła swoją siedzibę do nowego zakładu produkcyjnego, położonego niedaleko gdańskiego lotniska. Nowoczesna hala produkcyjna została wyposażona w najnowocześniejsze maszyny, na których wykonywane są wszystkie elementy składowe maszyn budowlanych i akcesoriów.
W skład posiadanego parku maszynowego wchodzą między innymi:

Mazak Cybertech CT4500M

Mazak Cybertech CT4500M z systemem głębokiego wiercenia. Korpusy oraz inne elementy maszyn przeciskowych wykonywane są z półfabrykatu w postaci pełnego walca stalowego.

Honownica Sunnen HTH4000

Honownica Sunnen HTH4000, na której obróbkę wykańczającą przechodzą wewnętrzne powierzchnie korpusów kretów. Powierzchnia honowana zapewnia najlepsze możliwe warunki dla elementów współpracujących ze sobą na zasadzie tarcia.

Mazak VCN 510C

Mazak VCN 510C, centrum frezerskie. Na tej maszynie wykonywane są wszelkie czynności nadające określone funkcje elementów kretów.

Mazak VTC 800

Mazak VTC 800, kolejne centrum frezerskie. Maszyna zakupiona w ostatnim czasie, by sprostać  ilościowemu wzrostowi zapotrzebowania Klientów na produkowane przez nas maszyny przeciskowe.

Zobacz jak wygląda produkcja w naszym zakładzie

Slider image Slider image Slider image

Dostępne produkty

Od 2009 roku TERMA przeniosła swoją siedzibę do nowego zakładu produkcyjnego, położonego niedaleko gdańskiego lotniska. Nowoczesna hala produkcyjna została wyposażona w najnowocześniejsze maszyny, na których wykonywane są wszystkie elementy składowe maszyn budowlanych i akcesoriów.

MAX Siła Przebicia K180S

MAX Siła Przebicia K180S

Maszyna przeznaczona do największych średnic rur PE/PVC oraz do wbijania dużych rur stalowych.

MAX Siła Przebicia K160S

MAX Siła Przebicia K160S

Maszyna idelana do wciągania większych średnic z zakresu Ø110-160 mm dla tworzyw i Ø406 mm dla stalowych.

MAX Siła Przebicia K130S

MAX Siła Przebicia K130S

Najpopularniejsza maszyna, do zastosowania z naczęściej instalowanymi średnicami rur PE/PVC oraz stalowymi.

MAX Siła Przebicia K95S

MAX Siła Przebicia K95S

Maszyna do małych i średnich rur PE/PVC oraz do małych rur stalowych.

MAX Siła Przebicia K75S

MAX Siła Przebicia K75S

Maszyna znakomicie daje sobie radę z małymi średnicami rur PE/PVC.

MAX Siła Przebicia K65S

MAX Siła Przebicia K65S

Maszyna idelana do wciągania większych średnic z zakresu Ø110-160 mm dla tworzyw i Ø406 mm dla stalowych.