Rozmowa z Jagodą Jankowską – młodszym technologiem w Zespole Produktów Medycznych

Czym się zajmujesz w Termie?

Pracuję w Zespole Produktów Medycznych na stanowisku Młodszego Technologa. Moim zadaniem jest przede wszystkim współpraca z Produkcją w celu zaopatrzenia w niezbędne materiały do realizacji zleceń produkcyjnych wyrobów rehabilitacyjnych oraz integracyjnych na place zabaw. Wiąże się to z realizacją zakupów, kontaktem z dostawcami, pracą z dokumentacją techniczną, a niekiedy jej wykonywaniem, analizą materiałową, analizą cenową, ścisłą współpracą z produkcją, jak i zespołem konstruktorów, spedycji oraz ekonomii. Dodatkowo podejmuję się mniejszych zadań konstrukcyjnych, aktualnie jest to projekt obudowy do urządzenia Biofeedback.

Od kiedy jesteś z nami?

Pierwszy raz w Termie pojawiłam się w lipcu 2020 roku, kiedy odbywałam praktyki letnie, natomiast pracę w Zespole Produktów Medycznych rozpoczęłam już pod koniec października tego samego roku.

Które z Twoich umiejętności są najbardziej przydatne w obecnej pracy?

Mimo pracy w zawodzie inżynierskim, podczas stawiania pierwszych kroków, najbardziej pomocne były umiejętności miękkie - umiejętność komunikacji, organizacja pracy własnej, dociekliwość i dążenie do realizacji celu, otwartość na informację zwrotną, poczucie odpowiedzialności. Po tych kilku miesiącach pracy mogę śmiało powiedzieć, że jedno to teoria, którą zdobywamy podczas studiów, a drugie to praktyka na konkretnym stanowisku w konkretnej firmie. Każda firma posiada własną strukturę, narzędzia, specyfikę pracy oraz produktów, które należy poznać. Myślę, że wyżej wymienione umiejętności miękkie są kluczem na dobry start i dalszy rozwój.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Praca w Termie jest moją pierwszą w zawodzie. Zespół Produktów Medycznych ze względu na specyfikę produktu, nad którym pracujemy i który tworzymy, jest - jak to nazywam - “mikro firmą” w firmie. Nasz Zespół jest stosunkowo nieduży, wspólnie poruszamy tematy oraz rozwiązujemy problemy dotyczące każdego z obszarów oraz na różnych etapach pracy z produktami integracyjnymi i rehabilitacyjnymi. Dodatkowo, produkcja urządzeń znajduje się zaraz obok - “za szybą”, a urządzenia, którymi obracamy w komputerze powstają na naszych oczach. Dzięki temu, zdobywam bardzo szeroką wiedzę oraz mam okazję podejmować się zadań w różnych tematach, co jest dla mnie wyjątkowo cenne na początku kariery zawodowej oraz poszukiwania własnej drogi rozwoju.

Czego nauczyłaś się pracując w Firmie?

Mogę szczerze powiedzieć, że każdego dnia uczę się czegoś nowego. Zdobywam ogrom wiedzy technicznej dzięki współpracy z doświadczonymi kolegami w zespole, którzy chętnie pomagają, doradzają i udzielają mi informacji zwrotnej. Poza tym, praca w Zespole Produktów Medycznych dała mi świadomość istoty i wagi detalu. Urządzenia medyczne oraz urządzenia integracyjne na place zabaw wymagają dbałości o najmniejszy szczegół, tak naprawdę na każdym etapie pracy z produktem ze względu na wyjątkowego odbiorcę.

Co do tej pory było dla Ciebie największym wyzwaniem?

Ekspresowe wdrożenie w obowiązki, ponieważ dołączyłam do Zespołu w sytuacji pilnej potrzeby zastąpienia innego pracownika.

Jak myślisz, co wyróżnia Cię w pracy?

Biorąc pod uwagę, że rozpoczęłam pracę jeszcze przed ukończeniem studiów pierwszego stopnia na kierunku Inżynierii Mechaniczno-Medycznej niewątpliwie, wyróżnia mnie mój wiek. Jestem dumna, że mimo tak niewielkiego doświadczenia zostało mi powierzone tak odpowiedzialne stanowisko.

Co uważasz za swoje największe osiągnięcie do tej pory?

Trudne pytanie, jednak mimo wszystko nadal, dla mnie największym osiągnieciem jest fakt, że w trakcie dwutygodniowych praktyk zaprezentowałam siebie w taki sposób, że już w październiku otrzymałam propozycję dołączenia do Zespołu.

Jakie są Twoim zdaniem największe zalety pracy w Termie?

Uwielbiam różnorodność i wielopłaszczyznowość rozwoju, którą dostarcza mi praca w Termie. Z jednej strony praca w niewielkim Zespole Produktów Medycznych, a z drugiej strony bycie częścią dużej Firmy produkcyjnej. Dodatkowo płaska struktura, którą charakteryzuje się Terma, umożliwia zdobywanie wiedzy i doświadczenia nie tylko w obszarze swojego Zespołu, ale w każdym obszarze związanym z funkcjonowaniem firmy. Uważam to za istotnie wartościowe podczas stawiania pierwszych kroków w karierze oraz poszukiwania swojej drogi rozwoju zawodowego. Dodatkowo Terma jako producent urządzeń grzewczych, produktów medycznych i maszyn budowlanych daje pracownikom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i rozwoju w wielu obszarach.

O czym marzysz? Jakie cele chciałbyś zrealizować?

Na chwilę obecną, moim marzeniem zawodowym jest kompleksowa realizacja swojego projektu urządzenia medycznego lub integracyjnego – od researchu rynku, przez koncepcję urządzenia, po modelowanie 3D, wykonanie dokumentacji technicznej oraz prototypu, aż po wdrożenie na rynek. Dodatkowo, jako że nadal studiuję, moim celem jest kontynuująca badań z zakresu biomechaniki, które rozpoczęłam w ramach realizacji projektu inżynierskiego oraz rozwój i kształcenie się w kierunku inżynierii mechaniczno – medycznej.

Czego życzyć Ci na przyszłość?

Satysfakcji z dokonanych wyborów oraz podjętych wyzwań i abym w tym gąszczu odnalazła swoją drogę.

Tego Ci życzę i dziękuję za rozmowę.

Rozmowę przeprowadziła Magdalena Binkiewicz