„Przygodę z Termą rozpocząłem od pracy na tzw. „zaczyszczaniu” - rozmowa z Jakubem Kleiną – konstruktorem elektronikiem w Zespole Produktów Elektrycznych

Czym się zajmujesz w Termie?

Jestem konstruktorem elektronikiem. Projektuję obwody drukowane do urządzeń elektronicznych produkowanych przez Termę oraz tworzę oprogramowanie na mikrokontrolery znajdujące się w tych układach.

Od kiedy jesteś z nami?   

Pierwszy raz dołączyłem do Termy w 2014 roku jako pomoc na produkcji na okres wakacyjny. Podobnie było w wakacje w roku 2015 z tym, że dołączyłem do innego gniazda produkcyjnego. A na stałe pracuję tu od lipca 2016.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z Termą?

Przygodę z Termą zacząłem od pracy na tzw. „zaczyszczaniu”. Czyli jako ślusarz. Były to wakacje po pierwszym roku studiów. Po drugim roku studiów miałem okazję poznać obszar Pakowalni, również podczas wakacji. Natomiast po trzecim roku odbyłem w Termie praktyki studenckie w Zespole Utrzymania Ruchu jako automatyk, a po praktykach zostałem na dłużej J  Po roku pracy jako automatyk wystąpiłem o możliwość sprawdzenia się w Zespole Produktów Elektrycznych jako elektronik. Taką szansę dostałem i od sierpnia 2017 roku, pracuję jako elektronik. Dla mnie osobiście był to strzał w 10-tkę.

Które z Twoich umiejętności są najbardziej przydatne w obecnej pracy?

Na pewno umiejętność samodzielnego organizowania pracy na stanowisku. Oprócz tego umiejętność pracy z narzędziami. Natomiast wykonywanie prototypów często wymaga zdolności manualnych.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Nie ma dwóch takich samych dni. Każdy dzień w pracy jest inny. Dodatkowo lubię pracę kreatywną, gdzie tworzę coś „swojego”.

Nad jakim projektem/ projektami obecnie pracujesz?

Obecnie pracujemy nad systemem ogrzewania „Smart” opartym o Wi-Fi oraz kilkoma mniejszymi modyfikacjami dotychczasowych produktów.

Czego nauczyłeś się, pracując w Firmie?

Na pewno samodzielności i wiary w swoje rozwiązania. Na pewnym etapie było to wymagane, aby wprowadzić produkt na rynek.

Co do tej pory było dla Ciebie największym wyzwaniem?

Wprowadzenie serii produktów. W świat poszły tysiące sztuk urządzeń i trzeba było mieć pewność, że dobrze wykonałem swoją pracę, wymagało to trochę odwagi i pracy włożonej w testowanie.

Jak myślisz, co wyróżnia Cię w pracy?

Myślę, że znajomość wielu zagadnień. Z racji doświadczeń jestem w stanie poruszać się w szerokim zakresie tematycznym, od automatyki, elektroniki, programowania, mechaniki po zagadnienia
z zakresu termodynamiki. Nasze produkty są efektem interdyscyplinarnej współpracy członków zespołu, dlatego znajomość zagadnień z zakresu dyscyplin tworzących produkt jest pomocna.

Co uważasz za swoje największe osiągnięcie do tej pory?

Pierwsze samodzielne wypuszczenie produktu.

Który produkt masz na myśli? Czy możesz opowiedzieć o tym więcej?

Była to grzałka TWIST przygotowywana pod konkretnego klienta. Klient zażyczył sobie grzałki z nowymi funkcjonalnościami. Samodzielnie opracowałem ich realizację i napisałem oprogramowanie. Następnie przyszedł czas na testowanie projektu  przed przekazaniem go do oceny klientowi. Trzeba było wszystko zweryfikować, aby nie oddać produktu z wadą. Było to swego rodzaju przełamanie lodów, pomiędzy światem akademickim, a pracą zawodową, gdzie ocena wykonanej pracy jest zdecydowanie bardziej rzutująca na przyszłość, czy to firmy, czy samego produktu.

Jakie są Twoim zdaniem największe zalety pracy w Termie?

Na pewno duża swoboda w realizacji zadań i organizacji pracy oraz możliwość dotykania całości procesu powstawania produktu. Od tworzenia specyfikacji i założeń projektowych, poprzez projekt, po wdrożenie go na produkcję.

O czym marzysz? Jakie cele chciałbyś zrealizować?

Chciałbym tworzyć jak najwięcej nowych i różnorodnych projektów opartych na najnowszych technologiach.

Czego życzyć Ci na przyszłość?

Ciekawych i wymagających projektów J

worker