„Ja po prostu kocham to, co robię” – rozmowa z Karoliną Prokop – Strzelczyńską, Inżynierem Spawalnikiem

Czym się zajmujesz w Termie?

W Termie jestem zatrudniona na stanowisku Inżyniera Spawalnika, pracuję w Zespole Technicznym. Zajmuję się usprawnianiem technologii spawania i lutowania twardego ręcznego oraz piecowego. Usprawniam również produkcję w oparciu o nowe założenia konstrukcyjne produktów, a także wraz
z moim Zespołem wprowadzamy automatyzację niektórych procesów. Wiąże się to wszystko
z realizacją zakupów na bieżące potrzeby produkcji, kontaktem z dostawcami, analizą dostarczanych półfabrykatów i produktów. Moja praca w dużej mierze polega na  bezpośrednim kontakcie
z produkcją. Jestem odpowiedzialna za główną technologię łączenia grzejników w Termie, tj. za lutowanie  piecowe, a w związku z tym za prawidłowe funkcjonowanie pieca lutowniczego. Ponadto podjęłam się zadania zaprojektowania konstrukcji płaszczy chłodzących do obecnego pieca lutowniczego.

 Od kiedy jesteś z nami?

W Termie jestem od 5 miesięcy i trafiłam bezpośrednio do Zasobów Technicznych – Spawalnictwo.

Jaką drogę przebyłaś zanim trafiłaś do Termy?

Jak to zwykło się mówić „nie z jednego pieca chleb jadłam”. Zaraz po studiach zostałam zaproszona do pozostania na Politechnice Gdańskiej, aby rozpocząć doktorat. Przez 5 lat prowadziłam zajęcia ze studentami z zakresu Inżynierii Materiałowej oraz Spawalnictwa, a także wykonywałam badania naukowe do rozprawy doktorskiej. Na ostatnim roku studiów doktoranckich, tj. w 2016 r. rozpoczęłam pracę w Laboratorium Badań Niszczących i Nieniszczących WNS Pomorze Sp. Z o.o., gdzie prowadziłam badania wytrzymałościowe, składu chemicznego, a także badania metalograficzne makro-
i mikroskopowe materiałów hutniczych oraz materiałów spawanych. W rok po rozpoczęciu pracy uległam bardzo ciężkiemu wypadkowi w pracy, po którym zostałam wyłączona z pracy przemysłowej na 2 lata. Następnie pod koniec 2018r. rozpoczęłam swoją dalszą karierę w BVT Sp. z o.o., gdzie zatrudniona byłam jako Inżynier Spawalnik - Project Manager na bardzo odpowiedzialnych konstrukcjach ram pod generatory wiatrowe dla klienta z Niemiec. Dodatkowo prowadziłam produkcję od strony spawalniczej, tj. prowadziłam inspekcje złączy spawanych, kontrolę parametrów spawania, a także wykonywałam dokumentację spawalniczą do każdego typu ram, które były w obecnym czasie wykonywane na produkcji. W styczniu 2020r. rozpoczęłam pracę w gdyńskiej stoczni CRIST S.A. na stanowisku Inżyniera Spawalnika / Inspektora. Byłam odpowiedzialna za technologie spawania olbrzymich zbiorników ciśnieniowych przeznaczonych do magazynowania propylenu w Policach. Zbiorniki były wykonywane na specjalne zamówienie firmy Hyundai. W tym projekcie prowadziłam kontrolę i weryfikację spawaczy i ich uprawnień, kontrolę produkcji półfabrykatów i jakość połączeń spawanych, byłam również odpowiedzialna za wykonywanie inspekcji spawalniczych i raportów z każdego etapu produkcji. Prowadziłam uznania technologii spawania. Ponadto byłam instruktorem lutowania ręcznego twardego pod instalacje pracujące pod dużym ciśnieniem. Prowadziłam uznania technologii lutowania twardego połączeń różnoimiennych i jednoimiennych. Dodatkowo w roku szkolnym 2020/2021 byłam zatrudniona w CKZiU w Gdańsku na stanowisku nauczyciela specjalisty, gdzie prowadziłam kurs Technika Spawalnictwa. Obecnie czekam na obronę rozprawy doktorskiej i pracuję w Termie.

 

Które z Twoich umiejętności są najbardziej przydatne w obecnej pracy?

Myślę, że przede wszystkim umiejętności miękkie. Pracując w męskim środowisku, jako kobieta muszę umieć stawiać granice i być asertywną. W dodatku jestem osobą bardzo komunikatywną i bardzo kreatywną, więc nie mam problemów by przyjść i stanąć ramię w ramię z człowiekiem na produkcji
i wytłumaczyć mu pokazując czynności w taki sposób, by były dla niego odpowiednio zrozumiałe i łatwe w wykonaniu. Dzięki temu proces staje się przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem.

Jakie cechy Twoim zdaniem powinien mieć inżynier spawalnik?

Moim zdaniem inżynier spawalnik musi mieć szeroką wiedzę techniczną, m.in. rozumieć procesy
i przemiany fazowe, które następują w stalach i metalach szlachetnych podczas procesów spajania. Ponadto musi rozumieć zależności w produkcji, tj. na czym polegają procesy cięcia, obróbki skrawaniem, itd., ponieważ wiele z tych procesów następuje po sobie lub są ściśle od siebie zależne. Dodatkowo inżynier spawalnik musi się cechować chęcią samodoskonalenia, a tym samym być otwartym na nowe technologie i śledzić nowinki. Inżyniera spawalnika powinna charakteryzować charyzma, odpowiednia postawa interpersonalna i duża kreatywność. W mojej ocenie inżynier spawalnik, który nie potrafi spawać to tylko teoretyk, a żeby dokładnie rozumieć procesy i ludzi na produkcji, trzeba „poczuć proces na własnej skórze”.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

To jest bardzo trudne pytanie, ponieważ ja po prostu kocham to, co robię. Uwielbiam widzieć jak
z półfabrykatu powstaje konstrukcja, która do niedawna była tylko rysunkiem na papierze. Uwielbiam to uczucie, kiedy widzę, że proces, który ustawiłam idzie zgodnie z planem i założeniami. Najbardziej jednak ze wszystkiego lubię kontakt z ludźmi na produkcji. Nie boję się ubrudzić, a praca inżyniera spawalnika często kończy się „czarnymi” rękoma.

Czego nauczyłaś się, pracując w Firmie?

Przede wszystkim wiary w swoje możliwości, a tym samym nabrałam większej pewności siebie. Dzięki pracy w Termie lepiej rozumiem jak chcę działać - świadczyć innym usługi o wysokiej jakości.

Co do tej pory było dla Ciebie największym wyzwaniem?

W pracy w Termie największym wyzwaniem było dla mnie zostanie odpowiedzialną za technologię lutowania piecowego. Tydzień po moim zatrudnieniu w Termie okazało się, że piec niewłaściwie pracuje i krzywi grzejniki. Zaplanowałam remont, który przeprowadziłam wraz z Zespołem Technicznym. Po wykonanym remoncie udało się doprowadzić w końcu do ustabilizowania pracy pieca i teraz produkujemy produkty, które nie są wykrzywione tak, jak poprzednio.

Jak myślisz, co wyróżnia Cię w pracy?

O rany, to jest dopiero pytanie! Myślę, że otwartość na człowieka i nowe technologie, a także znajomość wielu zagadnień. Z uwagi na swoje doświadczenie zawodowe i naukowe potrafię się poruszać w szerokim spektrum tematycznym, nie tylko z obszaru spawalnictwa, ale ogólnie technicznym.

Co uważasz za swoje największe osiągnięcie do tej  pory?

Ustabilizowanie pracy pieca lutowniczego i przywrócenie go do dobrego stanu.

Jakie są Twoim zdaniem największe zalety pracy w Termie?

Myślę, że praca zespołowa. W wielu firmach brakuje komunikacji w zespołach, a co dopiero pomiędzy nimi. Tutaj praca zespołowa jest na porządku dziennym, oczywiście zdarzają się wpadki, ale gdzie ich nie ma?

O czym marzysz? Jakie cele chciałabyś zrealizować?

Moim marzeniem zawodowym jest stworzenie swojej marki, w której będę mogła tworzyć projekty motoryzacyjne, a także konstrukcje odpowiedzialne do rozwiązań podwodnych. Ponadto z racji wykształcenia chciałabym dalej rozwijać się w kierunku naukowym, a tym samym rozwijać techniki spajania podwodnego.

Czego życzyć Ci na przyszłość?

Myślę, że można mi życzyć satysfakcji z wykonywanej pracy i powodzenia w rozwijaniu swojej wiedzy i możliwości. Jednak przede wszystkim, życz mi zdrowia , bo bez zdrowia nie będę mogła osiągać swoich celów.   

Tego Ci życzę! I wciąż tego błysku w oku, gdy mówisz o swojej pracy!

 

Rozmowę przeprowadziła Magdalena Binkiewicz