Oculus Rift vs grzejniki. Zespół Deweloperów rzuca wyzwanie

Czym Deweloper z prawdziwego zdarzenia może zajmować się w firmie produkującej grzejniki, grzałki, maszyny budowlane czy urządzenia rehabilitacyjne? Pierwsza myśl: pewnie tworzy i modyfikuje strony internetowe, może jakieś drobne aplikacje. Na pierwszy rzut oka wieje nudą. Otóż, pozory mylą. W Termie, firmie produkcyjnej, Deweloperzy mają ręce pełne roboty i korzystają z najnowszych technologii. Nie lubisz ograniczeń? Jesteś gotowy? Poznaj ich!

 

Chrystian

Aplikacje wirtualnej rzeczywistości pod Oculus Rift, Gear VR (Unreal Engine 4, Unity), rozwijanie i uzupełnianie eKatalogu, aplikacja 3D, implementacje layoutów (Unity, Android studio), dokumentacje prawne.

Piotr

Back-end and Front-end webdeweloper. Praca na drupalu i własnych frameworkach, wytwarzanie aplikacji webowych, stron www, wdrożenie kanału sprzedaży e-commerce oraz polityki SEO/SEM/CM.

Janek

Tworzy wszelkiego rodzaju aplikacje VR i 3D z wykorzystaniem najnowszych technologii, programuje głównie w C++/C# i Javie, posiada wszechstronną wiedzę wytwarzania aplikacji standalone, web i natywnych mobilnych (architektura, implementacja, wdrożenie, rozwój i wsparcie).

Marek

UI/UX oraz front endowa część stron internetowych (programy: Photoshop, Illustrator, After Effects + aplikacje internetowe do prototypowania interfejsów (marvel, uxpin), sublime text editor + wspomagacze takie jak np. gulp).

Sylwek

Testy sprzętu, środowiska i aplikacji, aktualizacje www, uzupełnianie braków, przygotowanie danych, sporządzanie dokumentów, bieżące poprawki.

Co daje Wam największą satysfakcję z pracy?

Chrystian: Świadomość że tworzy się coś nowego, na wysokim poziomie. Dostęp do Technologii, które są dopiero wprowadzane na rynek, gdzie nie ma jeszcze standardów ani wyznaczników. Świadomość tego, że niedługo będą one dostępne, staną się standardem, a my już będziemy mieli gotowe rozwiązania bazujące na nich. Ponadto, bardzo szeroki zakres projektów pozwala na wszechstronny i nieustanny rozwój. Łączenie pasji i zainteresowań z pracą daje ogromną satysfakcję:)

Marek: Ciekawe projekty. Możliwość udziału w ciekawym projekcie cieszy mnie bardziej niż podwyżka :D Satysfakcję daje mi realizacja tego, co się lubi robić.

Sylwek: Bliskość nowych technologii, nowoczesnych urządzeń, z których korzystamy na co dzień. Interesuję się nowymi technologiami, a pracując w Termie, nie muszę o nich tylko czytać, mogę z nich korzystać każdego dnia. Mam możliwość poszerzania wiedzy i zdobywania ciekawych doświadczeń poprzez udział w różnych projektach, pracując w energicznym zespole, w sympatycznej atmosferze.

Piotrek: Dla mnie satysfakcja to możliwość rozwoju nie tylko w kierunku ścisłej dziedziny wynikającej ze stanowiska, które - de-facto - należy traktować umownie, ponieważ w Termie jest płaska struktura. Stwarza to idealne uwarunkowania do pracy w szczególności dla  informatyków, nie ma nad głową szefa, który często nie ma pojęcia o specjalistycznych zależnościach naszej pracy. Sami podejmujemy decyzje, co jest najlepsze dla projektu i końcowego efektu.

Bardzo też cenię możliwość zetknięcia z nowinkami rynkowym, dobrym sprzętem i dostępem do gadżetów VR  (Oculus, GEAR, LEAP itp.), który wykorzystujemy w codziennej pracy. To, co cenię to również zaplecze osób i sprzętu, bo firma stawia na innowacje i jakość pracy.  Jeśli zachodzi taka potrzeba to urządzenia, maszyny i specjaliści są dostępni dla wszystkich. Wszyscy mamy jeden cel. Warto też nadmienić, że TERMA to nie jednokierunkowa branża, w tej chwili jest 5 obszarów działalności: produkty grzewcze, maszyny budowlane, urządzenia rehabilitacyjne, usługi przemysłowe i galwanizernia. To powoduje, że nie da się nudzić w pracy, a spektrum prac jest bardzo zróżnicowane.

Janek: Dla mnie satysfakcja to realizacja siebie samego poprzez pracę. Chodzi o cel, którym jest ciągły rozwój i dążenie do doskonałości, które same w sobie jest satysfakcją, gdyż sam cel jest nieuchwytny ;) To napędza i daje siły, a także zachęca, by zrobić coś jeszcze ciekawszego i lepszego.

Czym Wasz zespół różni się od innych zespołów deweloperów?

Zespół Deweloperów: Nasz zespół to brak ograniczeń, możliwość samodzielnego kreowania projektu i wdrażania swoich pomysłów. To możliwość pracy nad/z najnowocześniejszymi frameworkami jak WebGL, Drupal, Android, jQuery, Bootstrap, aplikacjami jak UE4, Unity, VS i technologiami, takimi jak hełmy wirtualnej rzeczywistości Oculus, GearVR, czujniki ruchu Kinect, Intel RealSense czy okulary AR jak np. Meta 1. Tworzymy projekty do Internetu, pod rzeczywistość wirtualną, Infokioski oraz aplikacje wspomagane elektroniką jak np. czujniki ruchu do urządzeń rehabilitacyjnych (aplikacje biofeedback sterujące rehabilitacją pacjentów).

 

Jak wygląda Wasza codzienność? Jakie projekty prowadzicie?

ZD: Z ciekawych projektów, którymi możemy się pochwalić to Terma VR. Apartament typu loft, wewnątrz którego możemy się poruszać, a przy pomocy hełmu Oculus Rift obraz wyświetlony w 3D staje się realny  i namacalny. Możemy wybrać grzejniki Termy, wkomponować je we wnętrze, zmienić ich kolory, obejrzeć interaktywne animacje 3D, podczas których mamy możliwość rozejrzenia się, sprawdzenia kart produktów wraz galerią oraz danymi technicznymi. Poruszając się we wnętrzach, będziemy uczestniczyć w prezentacji „video” produktów Termy oraz zobaczymy pełną paletę kolorów. Aplikacja już niedługo będzie dostępna w sklepie Oculus Store. Prostszym rozwiązaniem jest Terma 360 - aplikacja dedykowana okularom Oculus GearVR. Posiadając telefon i hełm GearVR możemy obejrzeć  grzejniki w pełnym 3D we wszystkich kolorach palety RAL. Aplikacja również niedługo będzie dostępna w sklepie GearVR Store.

Terma 3D to aplikacja na smartfony Android dostępna w wersji na telefony i tablety. Za jej pomocą obejrzymy produkty w 3D, w każdym kolorze palety RAL. Jest ona zintegrowana z eKatalogiem. Można ją pobrać ze sklepu Google Play.

Terma eKatalog jest aplikacją na urządzenia mobilne z systemem Android. Ukazuje nasze produkty, aranżacje, opisy produktowe oraz dane techniczne. Połączona jest z aplikacją Terma 3D, która pokazuje wybrane produkty w 3D. Wyposażona została dodatkowo w mapę Partnerów Handlowych, wzornik kolorów, formularz kontaktowy oraz dedykowaną wersję pod elektroniczne ekspozytory.

Wizualizacje 3D w Internecie dostępne pod adresem http://www.termaheat.pl/wizualizacje-3d. Moża z nich korzystać dzięki aplikacji, która działa w Internecie. W efekcie za pomocą przeglądarki internetowej obejrzymy każdy produkt w 3D, w każdym kolorze z palety RAL. Możemy zaimportować również własne zdjęcie i zobaczyć jak w wybranym wnętrzu będzie wyglądał dany produkt, a także bezpośrednio na urządzeniu mobilnym możemy wykonać zdjęcie, do którego wkomponujemy wybrany grzejnik. Część modeli posiada dodatkowo interaktywne animacje 3D. Aplikacja ta została doceniona przez Sketchfab, gdzie powstał artykuł na jej temat dostępny na stronie: https://blog.sketchfab.com/how-terma-built-their-interactive-website-with-sketchfab/ .

Kolejnym ciekawym projektem jest realizacja projektu elektronicznego ekspozytora, który aktualnie jest testowany i będzie dostępny w wybranych salonach na terenie Polski. Naszym zadaniem było przygotowanie oprogramowania. Postawiliśmy na rozwiązanie uniwersalne i wdrożyliśmy wspólną aplikację, której mogliśmy użyć w urządzeniach mobilnych i ekspozytorze na systemie Android. Po naszej stronie był również wybór sprzętu, jego konfiguracja i testy. Pomysł powstania takiego urządzenia wyszedł z inicjatywy naszego zespołu.

 

A branżowe strony internetowe?

ZD: Wdrażamy i rozwijamy portale branżowe, zarówno od strony wizerunkowej, jak i procesowej, w tym także różne strony www i aplikacje pod akcje promocyjne. Budujemy do tego jedno zintegrowane środowisko, które będzie też tworzyć jedną całość z oprogramowaniem ERP MS.  Dynamic AX jest naszym systemowym kręgosłupem organizacji. Idea polega na automatyzacji wszelkich procesów, jak przepływ danych, zamówienia, serwis itp. Staramy się wybierać do tego najlepsze, często najnowsze technologie, lub budować własne. W kwestii rozwiązań webowych korzystamy z dobrodziejstw: PHP, MySQL, SAAS, CSS3, HTML5,  WebGL, Bootstrap, JS, Jquery, Drupal, IIS oraz własnych bibliotek w różnych technologiach.
Duży nacisk stawiamy na łatwość dostępu a także zasady UX, które nam ułatwiają budowę rozwiązań na urządzenia mobile, co też  daje bazę do pracy nad optymalizacjami SEO.

Ostatnie projekty webowe, które wdrożyliśmy:

http://www.termaheat.pl

http://www.termagroup.pl

http://www.termaoutlet.pl

http://www.termamed.pl

http://www.termamax.pl (w budowie)

http://panel.termagroup.pl

Kreatory 3D z zastosowaniem WEBGL produktów:

http://www.termaheat.pl/wizualizacje-3d

https://sketchfab.com/termagroup

 

Interfejsy do aplikacji na androida E-KATALOG. Oprócz tego wykonujemy całą masę większych czy mniejszych projektów, które w pełni wypełniają nasz czas.

 

Kogo więc szukacie? Jaka powinna być osoba, która do Was dołączy?

ZD: Szukamy...osób lepszych od nas, które wzbogacą nasz zespół pod względem projektów, które prowadzimy, wniosą nowe spojrzenie. 

Co jest mocną stroną Waszego zespołu?

ZD: Zgranie i zrozumienie bez nadrzędnych nakazów oraz parcie do przodu na różnych odcinkach procesów. Współudział w nowościach i aktualnych trendach, co pozwala na wyprzedzanie oczekiwań odbiorców... Ciągle się rozwijamy i dążymy do perfekcji. Brak ograniczeń z naszej strony. Nigdy nie myślimy czy coś da się zrobić czy się nie da - zawsze myślimy jak to zrobić.

 

Co oferujecie i jakie problemy macie nadzieję rozwiązać dzięki nowym osobom?

ZD: Przede wszystkim zapewniamy dostęp do najnowszych technologii zarówno pod względem frameworków, aplikacji czy urządzeń. Zawsze implementujemy najnowsze rozwiązania. Pracujemy na bardzo dobrze wyposażonych wielomonitorowych stanowiskach pracy. Są to wydajne stanowiska pracy wyposażone w 6-cio rdzeniowe procesory Intel i7, podkręcone karty graficzne GTX 980 oraz macierze RAID oparte na dyskach SSD. Dysponujemy także skanerem 3D i monitorem 4K. Większa liczba realizacji, zaspokojenie potrzeb większej ilości odbiorców. Przyspieszenie i rozbudowa aktualnych projektów. Ciekawe projekty, wyżej wspomniane prezentacje produktów poprzez gogle wirtualnej rzeczywistości.

 

Co sprawia, że szukacie nowego, świeżego spojrzenia i rąk do pomocy?

ZD: Duże oczekiwania odbiorców, mało rąk do pracy.  Ponieważ zatrudniając lepszego od nas nauczymy się więcej i będziemy tworzyć lepsze produkty i usługi. Dzięki nowym osobom projekty będą mogły być realizowane szybciej, a my uczyć się od lepszych od siebie, dzięki czemu dostarczymy odbiorcom materiał lepszej jakości wyprzedzając ich oczekiwania.

Rozmawiała Izabela Adamska